Wybierz swoją specjalizację w branży IT

Kończąca się dekada odnotowuje konsekwentny wzrost zatrudnienia w branży IT, a wraz z nim stale rosnące zarobki. Coraz większa liczba młodych osób, wybiera pracę w firmach IT jako pierwszy krok w swojej karierze zawodowej. Należy nadmienić, że nie są to głównie programiści, ale również przedstawiciele innych zawodów – graficy, handlowcy, czy nawet prawnicy. Aby dostać dobrą pracę w IT nie trzeba koniecznie umieć programować (choć ta umiejętność rośnie na znaczeniu). Jakie zawody gwarantują ciekawą i dobrze opłacaną pracę oraz na jakie kompetencje warto stawiać, by odnieść sukces w tej branży?

Programista aplikacji

Jest to zawód, który z branżą IT kojarzy się najbardziej i jest obecny od kilku lat w każdym zestawieniu najlepiej opłacalnych i najstabilniejszych w Polsce. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że zawód dzieli się na kilka specjalizacji, dlatego też w zestawieniach popularnych zawodów, obecni są różnego typu specjaliści: między innymi backendowych i frontendowych programistów aplikacji webowych oraz niewebowych. Pracują oni zazwyczaj na kodzie zaawansowanych systemów IT (np. wykorzystywanych w przedsiębiorstwach systemów ERP) oraz na zaawansowanych narzędziach informatycznych (np. tworzą programy graficzne, handlowe, HR-owe). Dobry programista, który ma doświadczenie przy pracy nad zaawansowanymi systemami IT, a także zna kilka języków programowania, nie zarabia poniżej 4 tys. zł. Mediana zarobków tego zawodu wynosiła w 2014 roku 6,5 tys. zł brutto (dane opublikowane przez firmę Sedlak & Sedlak. Warunkiem koniecznym jest znajomość najważniejszych języków programowania (zazwyczaj jest to C#, Java i PHP, jednak znajomość innych języków, takich jak Python, Objective-C znacznie podnosi akcje pracownika na rynku pracy) oraz podstawowych frameworków (np. Symfony). Aby pracować przy zaawansowanych projektach IT dla biznesu, należy postawić na znajomość języka SQL oraz systemu zarządzania bazami danych (najczęstszymi są PostgreSQL lub MySQL).

Web Developer

Web Developer także zajmuje się programowaniem, ale nie są to systemy IT ani oprogramowanie, lecz strony i serwisy internetowe. Tworzenie portalu www nie jest prostym zadaniem, ponieważ profesjonalna strona rozwiniętego przedsiębiorstwa łączy wiele różnych elementów, które muszą być ze sobą ściśle sprzężone, co często obejmuje nie tylko kod strony, treści i grafikę, ale również integrację z mediami społecznościowymi, bazy danych, a nawet działające online aplikacje. Dlatego właśnie dobry Web Developer powinien znać nie tylko HTML i podstawowe systemy zarządzania treścią (CMS – np. najpopularniejsze systemy WordPress i Joomla!), ale również inne języki programowania (przede wszystkim C# i PHP) i podstawy pracy na bazach danych SQL. Dobry smak i umiejętności graficzne także są ważnym narzędziem jego pracy. Mediana zarobków wynosiła w zeszłym roku 4200 zł, ale dobry Web Developer może zarobić nawet ok. 6 tys. zł.

Architekt baz danych

Jednym z najlepiej opłacanych specjalistów w całej branży IT jest Specjalista zajmujący się integrowaniem baz danych. Nic w tym dziwnego, ponieważ jego praca wymaga ogromnej wiedzy i odpowiedzialności. Architekt baz danych projektuje, a następnie tworzy bazy danych oparte z reguły na systemach SQL, umożliwiając wymianę danych pomiędzy różnymi systemami (np. handlowymi, produkcyjnym, kadrowymi). Architekci baz danych pracują również m.in. przy rozbudowach lub integracjach różnych systemów ERP (czyli takich systemów, które w całościowy sposób nadzorują i regulują działanie przedsiębiorstwa, także bardzo dużej firmy). Mediana zarobków w działach architektury IT wyniosła w ubiegłym roku ponad 9 tys. zł brutto, a eksperci zajmujący się migracją danych pomiędzy systemami ERP (bywa tak m.in. przy łączeniu się dwóch dużych firm w jedną całość) są uznawani za najlepiej opłacanych specjalistów w całej branży i zarabiają często ponad 12 tyś. złotych miesięcznie. Znajomość różnych języków programowania i frameworków, systemów baz danych oraz biegle opanowany język angielski jest konieczna, ponieważ praca najczęściej odbywa się w międzynarodowych korporacjach.

Specjalista ds. sprzedaży

Handlowiec w firmie IT z reguły zarabia nieźle, często lepiej niż w wielu innych branżach. Jak to możliwe? To proste – zaawansowane systemy ERP dla dużych i średnich firm są z reguły bardzo drogie, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic zatem dziwnego, że premie od sprzedaży potrafią być wysokie, a mediana w dziale sprzedaży w sektorze IT wynosi ponad 8 tysięcy złotych. Aby dobrze odnaleźć się w dziale handlowym w firmie IT trzeba umieć to samo, co project manager – operować zarówno specjalistyczną terminologią techniczną, jak i językiem korzyści, które najlepiej trafiają do klienta. Trzeba być również w stałej gotowości do podróży służbowych (bywają częste) oraz udziału w spotkaniach biznesowych. Szczególnie pożądane są wysoko wyćwiczone kompetencje „miękkie” – cierpliwość, zrozumienie dla potrzeb klienta, wytrwałość oraz umiejętność łącznia oczekiwań klienta biznesowego z możliwościami zespołu programistów.

Project manager

Branża IT to nie tylko programiści i architekci baz danych. To także sztab osób łączących „twarde” umiejętności (znajomość języków programowania i frameworków) z „miękkimi” (np. coaching, umiejętnością przekładania języka specjalistycznego na język, którym posługują się klienci firm IT, a także gotowością do zarządzania pracą zespołu). Dlatego właśnie absolwenci prawa, managementu, handlu, pracownicy działów wsparcia czy specjaliści ds. HR znajdują pracę w IT. Szczególne miejsce pośród powyższych kierunków, zajmuje project manager (nazywany też kierownikiem projektu), którego zadaniem jest nadzorowanie i koordynowanie pracy różnych działów. Aby robić to dobrze, trzeba nie tylko znać problemy związane z projektowaniem systemów IT i programowaniem ich, ale też należy umieć dostosować wytworzone w ten sposób systemy do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów. Kierownik projektu IT musi łączyć kompetencje „miękkie” z „twardymi” oraz potrafić przełożyć przekładać specjalistyczną terminologię na język klienta (i vice versa). Dlatego jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów – mediana wynosi 10 tys. zł brutto

Konsultant SAP

Na większość zawodów branży IT nie można narzekać, jednakże najlepszym z nich jest konsultant SAP. Jest to programista zajmujący się wdrażaniem systemu ERP, migrowaniem danych z różnych źródeł do tego systemu, rozwijaniem poszczególnych jego modułów, a także dokonywaniem poprawek w bazach danych wdrożonego systemu. Usługi dobrego konsultanta SAP najczęściej kosztują od 500 zł za dzień pracy wzwyż, a mediana zarobków wyniosła w ubiegłym roku 9 tys. zł. Warto inwestować w rozwój umiejętności, które mogą być użyteczne w branży IT. Najbardziej opłacalny i najwyżej ceniony jest miks różnorodnych kompetencji „twardych” i „miękkich”, ale nie należy zapominać o biegłym angielskim. Z takim połączeniem nabytych umiejętności, szanse na dobrą pracę z całą pewnością wzrosną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych specjalizacji w IT, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami…

Zawód: programista

Zawód: programista

Zawód: Programista Programiści, określani również mianem developerów, to naprawdę wybitne jednostki, które potrafią przekuć na język programowania nawet najbardziej kuriozalne pomysły klientów oraz account'ów. Czy warto wkroczyć do świata, w którym panuje...

Zawód: administrator sieci

Zawód: administrator sieci

Jak zostać Administratorem? W zawodzie administratora profil posiadanego wykształcenia nie jest największym priorytetem. Najważniejsza jest jednak posiadana wiedza teoretyczna oraz konkretne umiejętności w zakresie obsługi różnorodnych systemów...