Zawód: Programista

Programiści, określani również mianem developerów, to naprawdę wybitne jednostki, które potrafią przekuć na język programowania nawet najbardziej kuriozalne pomysły klientów oraz account’ów. Czy warto wkroczyć do świata, w którym panuje PHP, Java, Ruby, C# oraz Python?

 

Kim jest programista i jak nim zostać?

Zdanie „jestem programistą” może nie brzmi zbyt dumnie, jednak idą za nim konkretne korzyści, a mianowicie zarobki. Statystycznie branża IT może się pochwalić największymi na rynku przychodami dla pracowników – najlepsi mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie! Trudno się dziwić młodym ludziom, że coraz częściej i chętniej wiążą swoją przyszłość właśnie z informatyką. Jak jednak zostać programistą i zdobyć gruntowną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności związane z tworzeniem oprogramowania?

Wyjątkowość zawodu programisty polega między innymi na tym, że można do profesjonalnego poziomu dojść samodzielnie. Najlepszym przykładem genialnych samouków branży IT są Bill Gates czy Mark Zuckerberg, którzy nie skończyli swoich studiów, a mimo to odnieśli niekwestionowany sukces. Oprócz dobrych chęci i odpowiedniej motywacji, samodzielna nauka programowania oznacza potężną liczbę godzin spędzonych przed komputerem.

Osoby, które nie widzą nawet możliwości, żeby opanować wszystko we własnym zakresie, w domowym zaciszu, powinny wybrać odpowiedni kierunek studiów i specjalności. Edukację akademicką można zakończyć już po studiach inżynierskich I stopnia, które trwają 3,5 roku. Dalsze kształcenie może odbywać się w ramach studiów magisterskich II stopnia (trwających 2 lata) lub na specjalistycznych studiach podyplomowych.

Bycie programistą to coś więcej, niż posiadanie podręcznikowej wiedzy wyniesionej ze studiów. To przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania zaistniałych (często skomplikowanych) problemów. Równolegle dużej ilości teorii, w branży IT liczy się doświadczenie zawodowe oraz konkretne, specjalistyczne umiejętności.

 

Jak wygląda praca programisty?

O tym jak wygląda codzienna praca programisty i co trzeba zrobić, żeby odnieść sukces w tej branży, dowiesz się z wywiadu Zawód z pasją: Developer Ruby on Rails.

Wymienienie dostępnych specjalności po przecinku, mocno nie ma sensu, ponieważ, jest ich naprawdę sporo a wraz z rozwojem technologii pojawiają się co roku całkowicie nowe. Ograniczymy się zatem do tych najpopularniejszych w Polsce:

  • PHP Developer
  • iOS Developer
  • Android Developer
  • Ruby Developer
  • C# Developer
  • .Net Developer
  • Java Developer
  • Python Developer
  • Front-end Developer
  • Back-end Developer…

 

Ile zarabia programista w Polsce?

Dokładna wysokość wynagrodzenia w tej branży jest uzależniona od takich czynników, np. poziomu doświadczenia, stopnia opanowania danej technologii, rodzaju pracodawcy, formy zatrudnienia, etc. Chcąc jednak wypośrodkować średnie zarobki programisty z dwuletnim doświadczeniem zawodowym, można przyjąć, że wynoszą około 5500/6000 zł miesięcznie.
Z kolei najlepsi developerzy z wieloletnim stażem, zatrudnieni na kontraktach lub na zasadzie B2B mogą otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie za swoją pracę.