Chcesz studiować informatykę?

Informatyki na pewno nie można zaliczyć do grupy prostych i przyjemnych kierunków studiów. Jej absolwenci nie mogą jednak narzekać: praktycznie zerowy poziom bezrobocia, szerokie możliwości rozwoju zawodowego i… najwyższe zarobki na rynku pracy. Brzmi zachęcająco? Uważasz, że IT to miejsce właśnie dla Ciebie? Trafiłeś w idealne miejsce, gdzie znajdziesz wszelkie, niezbędne dane na temat samych studiów i specjalności, opisy najlepszych uczelni prowadzących studia informatyczne, aktualne dane z rynku pracy i wiele więcej…

Dlaczego warto studiować informatykę?

Ile można zarobić w IT?

Nie od dziś wiadomo, że specjaliści zatrudnieni w dynamicznie rozwijającej się branży IT należą do grona najlepiej opłacanych na rynku pracy. Ich miesięczne zarobki sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Brzmi całkiem nieźle, prawda? A jak to wygląda u absolwentów zaraz po studiach? Na jakie zarobki mogą liczyć? Sprawdziliśmy…

Zarobki absolwentów
Absolwenci kierunków informatycznych w pierwszym roku po opuszczeniu murów uczelni mogą liczyć na pensje w wysokości ponad 4,9 tys. zł brutto. Jeśli jednak w czasie studiów przyłożysz się do zdobywania praktycznego doświadczenia, to te zarobki „na start” będą jeszcze wyższe…
Zarobki specjalistów
Specjalista w branży IT z kilkuletnim doświadczeniem branżowym i znajomością unikalnych technologii może zarobić miesięcznie nawet 20 tys. zł brutto. Na wysokie zarobki mogą liczyć obecnie programiści Java (9500-12000 zł brutto) oraz programiści na urządzenia mobilne (8500-135000 zł brutto). Dynamiczny rozwój branży i stały niedobór pracowników sprawia jednak, że stawki są trudne do jednoznacznego oszacowania i wszystko zależy od Waszych, indywidualnych negocjacji z pracodawcą.

Co z bezrobociem?

Wybierając studia zwracamy baczną uwagę nie tylko na program kształcenia, ale także na perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów. Kto bowiem chciałby tracić 3 lub 5 lat na studiowanie czegoś, co tak naprawdę jest bezużyteczne na rynku pracy? Jak zatem wygląda bezrobocie wśród absolwentów informatyki?

Bezrobocie wśród absolwentów
Najlepsi studenci informatyki znajdują zatrudnienie już w czasie trwania studiów. Ich koledzy, którzy dopiero po odebraniu dyplomy zaczynają przeglądać oferty pracy, nie są jednak w gorszej sytuacji. Czekają na nich bowiem tysiące ofert zarówno w firmach krajowych, jak i zagranicznych. Bezrobocie wśród absolwentów informatyki jeszcze przez wiele lat będzie wyłącznie żartem.
Bezrobocie wśród specjalistów
Masz kilka lat doświadczenia branżowego? Nie musisz obawiać się bezrobocia, gdyż to pracodawcy będą się starać o to, żebyś zainteresował się ich ofertą. Niedobór specjalistów sprawia bowiem, że to Ty wybierasz pracę, która najbardziej Ci odpowiada zarówno pod względem finansowym, jak i pod kątem Twojej perspektywy rozwoju zawodowego.

W Polsce możesz studiować kilkanascie zróżnicowanych kierunków informatycznych. Pomożemy Ci wybrać najlepszy!

Jaką specjalizację wybrać?

Full-stack Software Developer

Full stack Developer to osoba, która poradzi sobie z budowaniem back-endu i front-endu oraz będzie administrować serwerem i bazą danych. W skrócie można zatem go określić jako jednoosobowy zespół projektowo-wdrożeniowy.

IT project manager

IT Project Manager to wbrew pozorom jedna z najważniejszych osób w każdej, nowoczesnej firmie. Odpowiada on bowiem za kompletny proces planowania, monitorowania i oceniania wyników pracy danego zespołu; coaching, doradztwo i dyscyplinowanie pracowników; inicjowanie, koordynowanie i egzekwowanie systemów, polityk i procedur. Jest to niezwykle ważna rola w firmie, która wymaga nie tylko sporej wiedzy merytorycznej, ale także całego wachlarza kompetencji miękkich, które pozwolą na efektywne rozwiązywanie problemów.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

W XXI wieku praktycznie wszystkie, duże przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z istniejących zagrożeń technologicznych. Oprogramowanie antywirusowe, firewall i podstawowe zabezpieczenia sieci to w dzisiejszych czasach zdecydowanie za mało.
Standardem jest teraz zatrudnienie świetnie wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy będą w stanie określić, wdrożyć, utrzymać oraz modernizować systemy zabezpieczające.

Administrator sieci

Administrator sieci komputerowych to jedna z podstawowych specjalizacji w branży IT. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za budowę, utrzymanie, modernizację i zarządzanie określoną siecią komputerową. Na pozór brzmi to niezbyt skomplikowanie, ale praca administratora sieci należy do najbardziej wymagających w całej branży IT. Rekompensatą są natomiast zarobki sięgające poziomu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Projektant UI/UX

Czego oczekują klienci od aplikacji i usług? By działały bezbłędnie, szybko a ich obsługa była całkowicie intuicyjna i prosta. Takie wymogi sprawiają, że każda firma potrzebuje w swoich szeregach projektantów UI (user interface – interfejs użytkowania) oraz projektantów UX (user experience – doświadczenia użytkownika). W procesie tworzenia oprogramowania obie te specjalizacje pełnią bardzo ważną rolę.

Ekspert ds. QA

Eksperci ds. Quality Assurance to osoby, których podstawowym obowiązkiem jest dbanie o… jakość. Ich codzienna praca skupia się na tym, żeby finalna wersja produkta wyglądała dobrze zarówno po stronie potencjalnego użytkownika (front-end), jak i od strony administratora (back-end). To nadal bardzo młoda specjalizacja, ale można się spodziewać, że wraz z dojrzewaniem świadomości użytkowników ich rola w każdej organizacji będzie systematycznie wzrastać.

Cloud Engineer

Cloud Engineer jest specjalistą IT zajmującym się wszelkimi, technicznymi obowiązkami związanymi z przetwarzaniem w chmurze – w tym projektowaniem, planowaniem, zarządzaniem, konserwacją i wsparciem. Pozycję inżyniera chmury można podzielić na wiele ról, w tym: architekta chmury, inżyniera oprogramowania chmurowego, inżyniera bezpieczeństwa w chmurze, inżyniera systemów chmurowych i inżyniera sieci chmurowej.

Ekspert ds. Big Data

Obrazowo taką osobę można określić jako współczesnego „człowieka renesansu”. Powinien łączyć wiedzę z kilku dziedzin: ekonomii, statystyki, matematyki, behawioryzmu, biznesu i informatyki. Data Scientist analizuje duże zbiory danych, żeby wydobyć z nich informacje użyteczne do analiz marketingowych, finansowych czy też biznesowych. Jednak, co ważne, badacz danych nie tylko prześwietla, segreguje i profiluje Big Data, ale jest też programistą, który potrafi przetwarzać zbiory przy użyciu kodu.

Gdzie studiować informatykę?

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT
Warszawa
https://www.wit.edu.pl/https://www.facebook.com/WSISiZhttps://www.youtube.com/wsisiz
Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
Łódź
http://zarzadzanie.uni.lodz.pl/tabid/233/Default.aspxhttps://www.facebook.com/Wydzial.Zarzadzania.UL/https://www.youtube.com/watch?v=EC3Rlki67RU
Uniwersytet Gdański Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Gdańsk
https://mfi.ug.edu.pl/https://www.facebook.com/Dziekanat-Wydziau-Matematyki-Fizyki-i-Informatyki-UG-1199894110047445/
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej
Warszawa
https://www.uth.edu.pl/https://www.facebook.com/uth.warszawa/https://www.youtube.com/channel/UClv2lSQUjwaLO2ifi2lID8g
Szczecińska Szkoła Wyższa COLLEGIUM BALTICUM
Szczecin
https://www.cb.szczecin.pl/https://www.facebook.com/CollegiumBalticum/
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Kraków
http://www.wggios.agh.edu.pl/https://www.facebook.com/wggios.aghhttps://www.youtube.com/user/tvagh
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Skierniewice
http://www.pwsz.skierniewice.pl/https://www.facebook.com/PWSZwSKC/
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Nysa
http://www.pwsz.nysa.pl/https://www.facebook.com/PWSZwNysie/https://www.youtube.com/user/promocjapwsz

Chcesz zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie?

Idź na studia informatyczne!
Wybierz uczelnięWybierz specjalizację